Organisation

Direktionen

Museumsdirektør
Peter C. Kjærgaard, professor, ph.d.
kjaergaard@snm.ku.dk

Vicemuseumschef for Samlinger
Nikolaj Scharff, kurator, ph.d.
nscharff@snm.ku.dk

Vicemuseumschef for
Udstilling & Publikum

Juliette M. Fritsch, ph.d.
jfritsch@snm.ku.dk

Vicemuseumschef for Undervisning & Partnerskaber / Viceinstitutleder for Undervisning
Anders P. Tøttrup, lektor, ph.d.
aptottrup@snm.ku.dk

Vicemuseumschef for Administration & Drift  / Administrationschef
Mads Bo Schear Mikkelsen, cand.scient.pol.
mads.mikkelsen@snm.ku.dk

Konstitueret Vicemuseumschef for Forskning / Viceinstitutleder for Forskning
Michael Storey, professor MSO, ph.d.
michael.storey@snm.ku.dk

Direktionssekretær
Majbritt Betak
majbritt.betak@snm.ku.dk

Museumsledelsesteam

Forskning

Sektionsleder for Zoologi
Alexey Solodovnikov, lektor
asolodovnikov@snm.ku.dk

Sektionsleder for Geologi
Michael Storey, professor MSO, ph.d.
michael.storey@snm.ku.dk

Sektionsleder for Botanik
Natasha Louise de Vere, Lektor.
natasha.de.vere@snm.ku.dk

Sektionsleder for Citizen Science
Anders P. Tøttrup, lektor, ph.d.
aptottrup@snm.ku.dk

Samlinger

Chef for Digitale samlinger & Arkiver
Kim Steenstrup Pedersen, professor, ph.d.
kimstp@di.ku.dk

Driftsleder Botanisk Have
Tonni Eilersen
teilersen@snm.ku.dk

Chef for Zoologi
Laura Pavesi
lpavesi@snm.ku.dk

Chef for Geologi & Botanik
Christian Lange
christianl@snm.ku.dk

Chef for Konservering
Bethany Gina Palumbo
bethany.palumbo@snm.ku.dk

Udstilling & Publikum

Chef for Udstillinger
Kerill Peter Winters, cand.mag.
kerill.winters@snm.ku.dk

Chef for Formidling & Publikumsaktiviteter 
Anne Katrine Gjerløff, ph.d.
anne.katrine@snm.ku.dk

Chef for Kommercielle aktiviteter
Anne-Marie Hoogerwerf-Hospes, cand.mag.
anne.hospes@snm.ku.dk

Chef for Design & Digital
Anders Drud Jordan, ph.d.
adjordan@snm.ku.dk

Chef for Kommunikation & Fundraising
Rikke Sanderhoff Mørch, cand.mag.
rsm@snm.ku.dk

Administration & Drift

Chef for Økonomi & Ressourcer
Marie Martinsen
marie.martinsen@snm.ku.dk

Chef for Bygninger & Drift
Inga Thornval
inga.thornval@snm.ku.dk