Organisation

Direktionen

Museumsdirektør
Peter C. Kjærgaard, professor, ph.d.
kjaergaard@snm.ku.dk

Vicemuseumschef for Forskning og Samlinger
Nikolaj Scharff, kurator, ph.d.
nscharff@snm.ku.dk

Vicemuseumschef for
Udstilling og Publikum

Juliette M. Fritsch, ph.d.
jfritsch@snm.ku.dk

Vicemuseumschef for Undervisning & Partnerskaber
Anders P. Tøttrup, lektor, ph.d.
aptottrup@snm.ku.dk

Administrationschef
Mads Bo Schear Mikkelsen, cand.scient.pol.
mads.mikkelsen@snm.ku.dk
Direktionssekretær
Majbritt Betak
majbritt.betak@snm.ku.dk

Museumsledelsesteam

Forskning og samlinger

Sektionsleder for Zoologi
Thomas Pape, lektor, ph.d.
tpape@snm.ku.dk

Sektionsleder for Geologi
Michael Storey, professor MSO, ph.d.
michael.storey@snm.ku.dk

Samlingskoordinator
Majken Them Tøttrup, cand.scient.
mtottrup@snm.ku.dk

Sektionsleder for Botanik
Ole Seberg, professor, dr. scient.
oles@snm.ku.dk

Sektionsleder for Citizen Science
Anders P. Tøttrup, lektor, ph.d.
aptottrup@snm.ku.dk

Udstilling og publikum

Teamleder for udstillinger
Alex Fairhead
alex.fairhead@snm.ku.dk

Teamleder for Formidling og publikumsaktiviteter 
Anne Katrine Gjerløff, ph.d.
anne.katrine@snm.ku.dk

Teamleder for kommercielle aktiviteter
Anne-Marie Hoogerwerf-Hospes, cand.mag.
anne.hospes@snm.ku.dk

Teamleder for Design og digital produktion
Anders Drud Jordan, ph.d.
adjordan@snm.ku.dk

Kommunikationschef
Rikke Sanderhoff Mørch, cand.mag.
rsm@snm.ku.dk

Administration og drift

Teamleder for Økonomi og ressourcer
Stine Møller
stine.moeller@adm.ku.dk

Teamleder for Bygninger og drift
Inga Thornval
inga.thornval@snm.ku.dk