Organisation – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

SNM > Om os > Organisation

Organisation

Institutledelsesteam

  • Museumsdirektør
  • Øvrige direktionsmedlemmer
  • Sektions- og centerledere
  • Øvrige ledere/koordinatorer efter behov

Forskning

  • Forskningsbaseret rådgivning
  • Citizen Science
  • Sektioner og forskningscentre
  • Laboratorier
  • Ph.d.-området

Forskningsudvalg

  • Viceinstitutleder for forskning
  • Sektions- og centerledere

Undervisning

  • Universitetsundervisning
  • Studieprojekter

Undervisningsudvalg

  • Viceinstitutleder for undervisning
  • Sektionsrepræsentanter
  • Formidlingschef

Samlinger

  • Samlinger
  • Botanisk Have
  • Digitalisering
  • Bibliotek & arkiver
  • Kunst

Samlingsudvalg

  • Viceinstitutleder for samlinger
  • Leder af Botanisk Have
  • Kuratorer og samlingsmedarbejdere
  • Udstillingsrepræsentant
  • Biblioteks- og arkivansvarlig
  • Kryocenterleder

Udvikling

  • Udstillinger
  • Formidling
  • Skoletjeneste

Udviklingsudvalg

  • Viceinstitutleder for udvikling
  • Museumsdirektør
  • Udstillingschef
  • Byggeudviklingschef
  • Kommunikationschef
  • Formidlingschef
  • Leder af Botanisk Have
  • Forskningsrepræsentant
  • Samlingsrepræsentant

Kommunikation

  • Branding
  • Kommunikation
  • Marketing
  • Fundraising

Administration

HR og økonomi
Bygninger
Opsyn og sikring
Intern service
Frontpersonale
Kommercielle aktiviteter

Samarbejdsudvalg

  • Museumsdirektør
  • Medarbejderrepræsentant
  • Administrationschef
  • Arbejdsmiljørepræsentanter
  • Ledelsesrepræsentanter

Arbejdsmiljøudvalg

  • Administrationschef
  • Museumsdirektør
  • Arbejdsmiljørepræsentanter
  • Ledelsesrepræsentanter

Institutråd

  • Museumsdirektør
  • Administrationschef
  • VIP-medarbejderrepræsentanter
  • TAP-medarbejderrepræsentanter
  • Studenterrepræsentant
  • Øvrige direktionsmedlemmer og ledere
    efter behov

Byggeudvalg

  • Byggeudviklingschef
  • Museumsdirektør
  • Administrationschef
  • Viceinstitutleder for udvikling
Hent organisationsdiagram i PDF-format her.

Direktionen på Statens Naturhistoriske Museum

direktion@snm.ku.dk

Museumsdirektør
Peter C. Kjærgaard, professor, ph.d.
Øster Voldgade 5-7
1350 København K
kjaergaard@snm.ku.dk

Samlinger
Nikolaj Scharff, lektor, ph.d.
Viceinstitutleder for samlinger
Universitetsparken 15
2100 København Ø
nscharff@snm.ku.dk

Forskning
Anders Johannes Hansen, lektor, ph.d.
Viceinstitutleder for forskning
Øster Voldgade 5-7
1350 København K
ajhansen@snm.ku.dk

Administration
Eva Ganvig,
Administrationschef
Øster Voldgade 5-7
1350 København K
eganvig@snm.ku.dk

Undervisning
Anders P. Tøttrup, lektor, ph.d.
Viceinstitutleder for undervisning
Universitetsparken 15
2100 København Ø, 12 (3)
aptottrup@snm.ku.dk

Afdelinger, grundforskningscentre og sektioner

Administrationsafdeling
Eva Ganvig
Administrationschef
Øster Voldgade 5-7
1350 København K
eganvig@snm.ku.dk
Grundforskningscenter og sektion for GeoGenetik
Kurt Kjær, professor
Sektionsleder
Øster Voldgade 5-7
1350 København K
kurtk@snm.ku.dk
Sektion for Geobiologi og Mineraler
Minik Rosing, professor, ph.d.
Sektionsleder
Øster Voldgade 5-7
1350 København K
minik@snm.ku.dk
Grundforskningscenter og sektion for Jord- og Planetforskning
Martin Bizzarro, professor, ph.d.
Sektionsleder
Øster Voldagde 5-7
1350 København K
bizzarro@snm.ku.dk
Sektion for Biosystematik
Thomas Pape, lektor, ph.d.
Sektionsleder
Universitetsparken 15
2100 København Ø
tpape@snm.ku.dk
Kommunikationsafdeling
Rikke Sanderhoff Mørch, cand.mag.
Kommunikationschef
Øster Voldgade 5-7
1350 København K
rsm@snm.ku.dk
Sektion for Botanisk Have
Ole Seberg, professor, dr. scient.
Sektionsleder
Sølvgade 83, Opg. S
1307 København K
oles@snm.ku.dk
Grundforskningscenter for Makroøkologi, Evolution og Klima, samt Sektion for Biodiversitet
Carsten Rahbek, professor, ph.d.
Sektionsleder
Universitetsparken 15, byg. 3
2100 København Ø,  
crahbek@snm.ku.dk
Byggeudviklingsafdeling
Jens Refslund Christensen
Byggeudviklingschef
Øster Voldgade 5-7
1350 København K
jens.christensen@snm.ku.dk
Samlingsafdeling
Nikolaj Scharff, Prof. MSO
Samlingschef
Universitetsparken 15,
2100 København Ø
nscharff@snm.ku.dk
Sektion for Evolutionary Genomics
Tom Gilbert, professor, ph.d.
Sektionsleder
Sølvgade 83, opg. S
1353 København K
tgilbert@snm.ku.dk
Udstillingsafdeling
Anders Drud Jordan, ph.d.
Udstillingschef
Gothersgade 130
1123 København K
adjordan@snm.ku.dk
Formidlingsafdeling
Pernille Hjort, cand.scient
Formidlingschef
Gothersgade 130
1123 København K
phjort@snm.ku.dk